Mekan Artı 2008 yılında İstanbul’da kurulan, çağdaş gösteri sanatlarının gelişimi adına çalışmalar yürüten ve kar amacı gütmeyen bir kuruluş.


Yaratıcı ve yeni her türlü projeye destek vermeye önem veren Mekan Artı, projelerinde gösteri sanatlarının gelişimine, deneyselliğine, diline ve bugün üzerine söylediklerine önem veriyor ve yeni fikirleri destekliyor.

 

Mekan Artı Projeleri Hakkında

 

Mekan Artı’nın bugüne kadar kendi yapımı veya ortak yapım olarak gerçekleştirdiği projeleri bulunuyor. Bunlar arasında Türkiye’de ilk kez denenen tek seyircilik oyun konsepti olduğu gibi (Takip ve üçKİŞİ) Türkiye’nin yakın tarihinde odaklanan Bizde Yok (Cumartesi Anneleri ve Gözaltı kayıpları üzerine) ve Kök (Türk-Yunan mübadelesi üzerine) bulunuyor.

2011 yılında başlattığı Şiddet Üçlemesi ile Türkiye’de kadına, çocuğa ve fikre karşı şiddet üzerine bir proje gerçekleştiren Mekan Artı, Türkiye’de şiddetin nelerden, nasıl beslendiği üzerine bir çalışma gerçekleştirerek farkındalık üzerine eğildi.

Sesler oyunu ile İnsan Hakları Mücadelecilerine değinen Mekan Artı, Ölüm ve Kız ile seksenler dönemi Türkiye’sini işledi.

Sahneleme teknikleri açısından da deneyselliğe önem veren Mekan Artı, her oyunda seyirciyi yeniden konumlandırmayı, seyir algısı üzerine denemeler yapmayı ve oyun biçimi üzerine farklılıklar üzerine çalışmayı tercih ediyor.

Mekan Artı, yer verdiği etkinliklerde gösteri sanatlarının gelişimine, deneyselliğine, çok sesliliğine önem vererek var olan ana akıma alternatif oluşturabilme amacı güdüyor.

 

2018 yılı itibariyle Mekan Artı, hem İstanbul hem de Berlin’de çalışmalarını sürdürmektedir.