Mekan Artı Hakkında

Mekan Artı 2008 yılında İstanbul’da kurulan, çağdaş gösteri sanatları alanında uluslararası çalışmalar yürüten ve kar amacı gütmeyen bir topluluk. 
Mekan Artı, nitelikli, yaratıcı ve bugün üzerine söz söyleyen yeni projeleri hayata geçirmeyi; yaptığı çalışmalarla kendi alanında, deneyen, düşünen, yeniyi arayan ve sınırları zorlayan üretimlerde bulunmayı tercih eder. Popüler kültürün ve popüler kültürün dışında kalanın  öğelerini birleştirerek, politik olanın ve söylenmesi gerekenin arayışına önem veren Mekan Artı, ele aldığı konuları görünür tanınır kılmayı, üretimi desteklemeyi, uluslararası platformda dolaşımını sağlamayı, var olan seyirci kitlesinin sürekliliğini sağlamayı ve yeni işlerle yeni bir seyirci kitlesi oluşturmayı hedefler.
Yaratıcı ve yeni her türlü projeye destek vermeye önem veren Mekan Artı, projelerinde gösteri sanatlarının gelişimine, deneyselliğine, çok sesliliğine, diline ve bugün üzerine söylediklerine önem verir ve yeni fikirleri destekler. 
Mekan Artı, yeni sözler, söylemler ve sahnelemeler üzerinden iş üretir, var olan işleri izler, üretimleri takip ederek XXI. yüzyılın tiyatrosu üzerine bugünün dilini arar.
Mekan Artı’nın sabit bir sanatçı kadrosu yoktur, projeler üzerinden kadrolar kurar ve bu kadroları proje boyunca bünyesinde barındırır. 
Sahneleme teknikleri açısından deneyselliğe önem veren Mekan Artı, her oyunda seyirciyi yeniden konumlandırmayı, yeni oyun alanları yaratmayı, alana özgü işler üretmeyi, seyir algısı üzerine denemeler yapmayı ve oyun biçimi üzerine farklılıklar üzerine çalışmayı tercih eder.
Mekan Artı 2018 yılı itibariyle çalışmalarını İstanbul ve Berlin merkezli sürdürmektedir.

Ekip

Ufuk Tan Altunkaya

Ufuk Tan Altunkaya

Kurucu/Yönetmen/Sanat Yönetimi ve İşletme Yönetimi
ufuktan@mekanarti.com
1984 yılında Almanyaʼda doğan Ufuk Tan Altunkaya Ekonomi ve Türk Dili ve Edebiyatı eğitiminin ardından, İstanbul Üniversitesi Tiyatro Eleştirmenliği ve Dramaturji bölümünde yüksek lisansını tamamladı. Halen Berlin Freie Universitat‘te Politik Tiyatro üzerine doktora eğitimine devam etmektedir.
Tiyatro çalışmalarına İzmirʼde başlayan Ufuk Tan Altunkaya garajistanbul, Theater Gesnerallee, Tiyatro Kordelya ve Mekan Artı gibi kurumlarda oyuncu ve yönetmen olarak çalıştı, çeşitli kurumlarda dersler verdi.
2010 yılında ekip arkadaşlarıyla beraber Mekan Artıʼnın kuruluşunda yer aldı. 2008ʼten beri farklı sahneleme teknikleri üzerine yoğunlaşan Ufuk Tan Altunkaya, seyirci oyuncu ilişkisine odaklanıyor. Özellikle tek seyircilik ve alana özgü oyun çalışmaları ile tanınan Ufuk Tan Altunkaya farklı alanları oyun alanı olarak kullanıyor. Özellikle politik konulara odaklanan Ufuk Tan Altunkayaʼnın Cumartesi Anneleri üzerine hazırladığı oyun “Bizde Yok” ve düşünce suçları üzerine hazırladığı “Kalem” daha önceki yıllar IKSV Tiyatro Festivalinde gösterildi. 

twitter @ufuktanaltunky
Didem Kaplan

Didem Kaplan

Kurucu/Yazar/Sanat Yönetimi ve Kültürel İlişkiler
didem@mekanarti.com
1989 yılının Ekim ayında doğan Didem Kaplan lisans eğitimini İstanbul Bilgi Üniversitesi Sahne ve Gösteri Sanatları Yönetimi Bölümü’nde tamamladı.  Halen İstanbul Bilgi Üniversitesi Kültür Yönetimi yüksek lisans bölümünde tez konusu olarak belirlediği ‘Türkiye’de yerel Kültür Çalışmaları: Bursa Nilüfer Belediyesi Örneği” ile yerel yönetim ve kültür sanat ilişkisi üzerine çalışmalarını sürdürmektedir.
Lisans eğitim hayatı başladığında garajistanbul adlı kültür kurumunda çalışmaya başlayan Kaplan, kısa bir süre sonra ekip arkadaşları ile Türkiye’deki önemli alternatif tiyatro kurumlarından biri olan Mekan Artı’nın kurulumunda yer aldı. Yaklaşık yedi yıl boyunca kurucu ve yürütücü ekibinde yer aldı. Aynı zamanda uzunca bir süre Point Production adlı organizasyon şirketinde Tiyatro direktörlüğü; başta Samsun 2016 Dünya İşitme Engelliler Şampiyonası olmak üzere birçok etkinlikte de etkinlik yöneticiliği yaptı.
Aynı zamanda yazar olan Didem Kaplan’ın çok sayıda tiyatro oyun metni, öykü ve yazıları var. “Şiddet Üçlemesi 3 – Kalem” adlı tiyatro oyunu ile XV. Direklerarası Seyirci Ödülleri tarafından “Yılın Oyun Yazarı” ödülüne layık görüldü. Hala kültür yönetimi, akademi ve yazarlık alanında çalışmalarını sürdüren Kaplan, iyi derecede İngilizce bilgisine sahiptir. 
Ahmet Özer

Ahmet Özer

Oyuncu/Proje Koordinasyon
ahmet@mekanarti.com
1985 yılında İzmir’de doğdu. Tiyatro Tiyatro grubuyla 1998 senesinde okul dışında tiyatro yapmaya başladı. 2000 senesinde bir kaç arkadaşı ile birlikte Tiyatro Kordelya’nın kuruluş aşamasında yer aldı. Tiyatro Kordelya ekibi ile Karşıyaka 1. ve 2. Amatör Tiyatro Günlerini düzenledi. 2005 senesinde Tiyatro Kordelya’nın dağılmasıyla Dönüşüm Atölyesi Oyuncuları’nın kuruluş aşamasında yer aldı. 2013-2015 seneleri arasında İstanbul’da Mekân Artı’da tiyatro hayatına devam etti. Mekân Artı’da oyunculuk çalışmalarının yanına sahne arkası çalışmalarını da ekledi. Oyunculuğun yanına eğitmenlik, müzisyenlik ve yönetmenlik gibi becerilerini de geliştirerek ekledi. Bu alanlarda atölyelere katıldı ve eğitimler aldı. Pek çok tiyatro oyununa müzik tasarımları ve uygulamaları yaptı. Yurtiçi ve yurtdışında tiyatrolarla çalıştı. 2015 senesinde İzmir’e geri döndü. Dönüşüm Atölyesi Oyuncuları, İzmir Sanat
Etkinlikleri Merkezi ve Konak Belediyesi Tiyatro Konak’ta oyuncu olarak görev yaptı.
2018 – 2019 sezonunda Çağdaş Drama Derneği İzmir şubesinden yaratıcı drama liderliği eğitimi aldı. 2020 yılı Kasım ayında Berlin’e taşındı. Sanatsal faaliyetlerine Berlin’de devam ediyor. 1998 senesinden beri pek çok toplulukta pek çok oyunda yer aldı, eğitim aldığı okullarda tiyatro kulüpleri kurdu, oyunlar sahneledi, tiyatro eğitmenliği yaptı.
Ceylan Dizdar

Ceylan Dizdar

Oyuncu/Koordinasyon
ceylan@mekanarti.com
1984 yılında İstanbul’da doğan Ceylan Dizdar, Haliç Üniversitesi Konservatuar Tiyatro bölümünü bitirmiştir. Okuldan mezun olduktan sonra ‘KaraKutu’ adlı tiyatro sahnesini kurmuştur, 5 yıl burada farklı çalışmalarda oyuncu, yönetmen ve eğitmen olarak görev almıştır. ‘Fragile’ adlı oyunun yönetmenliğini yapmıştır.
Letonya’lı yazar ve yönetmen bir ekiple ‘ Mister Doctor’ adlı oyunun yapımcılığını yapmıştır.
Faklı belediyelerde ve özel kurumlarda doğaçlama tiyatro eğitmenliği, temel oyunculuk ve çocuklara yönelik drama eğitmenliği yapmıştır.
Uluslararası Tüyap Sanat Fuarı’nda 3 yıl üst üste performans koordinatörü olarak görev almıştır. KaraKutu’nun ardından Mekan Artı bünyesinde çalışmalarına devam etmektedir.
Erdem Zayimoğlu

Erdem Zayimoğlu

İşletme Yönetimi
erdem@mekanarti.com
1991 yılında doğdu. Çanakkale 18 Mart Üniversitesi'nde Ekonomi eğitimi aldı. 
Egemen Kalyon

Egemen Kalyon

Dramaturg
egemen@mekanarti.com

1981 yılında İstanbul’da doğan Eğemen Kalyon İstanbul Üniversitesi Tiyatro Eleştirmenliği ve Dramaturji Bölümü’nde lisans eğitimini tamamladı. Halen Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’n de yüksek lisans eğitimini sürdürüyor.

Tiyatro kariyerine İstanbul'da başlayan Eğemen Kalyon , Şermola Performans, Mekan Artı gibi organizasyonlarda reji asistanlığı ve  dramaturg olarak çalıştı. 2015 yılından beri Mekan Artı kurumunda dramaturg olarak görevini sürdürmekte.