Mekan Artı 2008 yılında İstanbul’da kurulan, çağdaş gösteri sanatları alanında uluslararası çalışmalar yürüten ve kar amacı gütmeyen bir topluluk. 

 

Mekan Artı, nitelikli, yaratıcı ve bugün üzerine söz söyleyen yeni projeleri hayata geçirmeyi; yaptığı çalışmalarla kendi alanında, deneyen, düşünen, yeniyi arayan ve sınırları zorlayan üretimlerde bulunmayı tercih eder. Popüler kültürün ve popüler kültürün dışında kalanın  öğelerini birleştirerek, politik olanın ve söylenmesi gerekenin arayışına önem veren Mekan Artı, ele aldığı konuları görünür tanınır kılmayı, üretimi desteklemeyi, uluslararası platformda dolaşımını sağlamayı, var olan seyirci kitlesinin sürekliliğini sağlamayı ve yeni işlerle yeni bir seyirci kitlesi oluşturmayı hedefler.

 

Yaratıcı ve yeni her türlü projeye destek vermeye önem veren Mekan Artı, projelerinde gösteri sanatlarının gelişimine, deneyselliğine, çok sesliliğine, diline ve bugün üzerine söylediklerine önem verir ve yeni fikirleri destekler.

 

Mekan Artı, yeni sözler, söylemler ve sahnelemeler üzerinden iş üretir, var olan işleri izler, üretimleri takip ederek XXI. yüzyılın tiyatrosu üzerine bugünün dilini arar.

 

Mekan Artı’nın sabit bir sanatçı kadrosu yoktur, projeler üzerinden kadrolar kurar ve bu kadroları proje boyunca bünyesinde barındırır.

 

Sahneleme teknikleri açısından deneyselliğe önem veren Mekan Artı, her oyunda seyirciyi yeniden konumlandırmayı, yeni oyun alanları yaratmayı, alana özgü işler üretmeyi, seyir algısı üzerine denemeler yapmayı ve oyun biçimi üzerine farklılıklar üzerine çalışmayı tercih eder.

 

Mekan Artı 2018 yılı itibariyle çalışmalarını İstanbul ve Berlin merkezli sürdürmektedir.

Ekip

Erdem Zayimoğlu (İşletme Yönetimi) This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. 

1991 yılında doğan Erdem Zayimoğlu Çanakkale Üniversitesi'nde ekonomi eğitimi aldı. Aynı dönem Mekan Artı'da tiyatro çalışmalarına başladı. Daha sonrasında dramaturji eğitimini tamamlayan Zayimoğlu, Mekan Artı'daki asistanlıklarının ardından çeşitli oyunlar kaleme aldı.
İlk oyun yönetmenliğini 2017 yılında gerçekleştirdi. Çalışmalarını Mekan Artı'da sürdürmekte ve işletme yönetimini yapmaktadır. 

 

Ufuk Tan Altunkaya (Kurucu/Yönetmen/Sanat Yönetimi ve İşletme Yönetimi) This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. 

1984 yılında Almanyaʼda doğan Ufuk Tan Altunkaya Ekonomi ve Türk Dili ve Edebiyatı eğitiminin ardından, İstanbul Üniversitesi Tiyatro Eleştirmenliği ve Dramaturji bölümünde yüksek lisansını tamamladı. Halen Berlin Freie Universitat‘te Politik Tiyatro üzerine doktora eğitimine devam etmektedir.

Tiyatro çalışmalarına İzmirʼde başlayan Ufuk Tan Altunkaya garajistanbul, Theater Gesnerallee, Tiyatro Kordelya ve Mekan Artı gibi kurumlarda oyuncu ve yönetmen olarak çalıştı, çeşitli kurumlarda dersler verdi.

2010 yılında ekip arkadaşlarıyla beraber Mekan Artıʼnın kuruluşunda yer aldı. 2008ʼten beri farklı sahneleme teknikleri üzerine yoğunlaşan Ufuk Tan Altunkaya, seyirci oyuncu ilişkisine odaklanıyor. Özellikle tek seyircilik ve alana özgü oyun çalışmaları ile tanınan Ufuk Tan Altunkaya farklı alanları oyun alanı olarak kullanıyor. Özellikle politik konulara odaklanan Ufuk Tan Altunkayaʼnın Cumartesi Anneleri üzerine hazırladığı oyun “Bizde Yok” ve düşünce suçları üzerine hazırladığı “Kalem” daha önceki yıllar IKSV Tiyatro Festivalinde gösterildi. 

Didem Kaplan (Kurucu/Yazar/Sanat Yönetimi ve Kültürel İlişkiler) This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. 

1989 yılının Ekim ayında doğan Didem Kaplan lisans eğitimini İstanbul Bilgi Üniversitesi Sahne ve Gösteri Sanatları Yönetimi Bölümü’nde tamamladı.  Halen İstanbul Bilgi Üniversitesi Kültür Yönetimi yüksek lisans bölümünde tez konusu olarak belirlediği ‘Türkiye’de yerel Kültür Çalışmaları: Bursa Nilüfer Belediyesi Örneği” ile yerel yönetim ve kültür sanat ilişkisi üzerine çalışmalarını sürdürmektedir.

 

Lisans eğitim hayatı başladığında garajistanbul adlı kültür kurumunda çalışmaya başlayan Kaplan, kısa bir süre sonra ekip arkadaşları ile Türkiye’deki önemli alternatif tiyatro kurumlarından biri olan Mekan Artı’nın kurulumunda yer aldı. Yaklaşık yedi yıl boyunca kurucu ve yürütücü ekibinde yer aldı. Aynı zamanda uzunca bir süre Point Production adlı organizasyon şirketinde Tiyatro direktörlüğü; başta Samsun 2016 Dünya İşitme Engelliler Şampiyonası olmak üzere birçok etkinlikte de etkinlik yöneticiliği yaptı.

Aynı zamanda yazar olan Didem Kaplan’ın çok sayıda tiyatro oyun metni, öykü ve yazıları var. “Şiddet Üçlemesi 3 – Kalem” adlı tiyatro oyunu ile XV. Direklerarası Seyirci Ödülleri tarafından “Yılın Oyun Yazarı” ödülüne layık görüldü. Hala kültür yönetimi, akademi ve yazarlık alanında çalışmalarını sürdüren Kaplan, iyi derecede İngilizce bilgisine sahiptir. 

Ceylan Dizdar (Oyuncu/Koordinasyon) This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. 

Ariya Toprak (Oyuncu/Basın ve Halkla İlişkiler) This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.