İletişim

 

Mekan Artı ile iletişime geçmek için formu kullanabilirsiniz.

 

Etkinlik Bülteni / Newsletter 

Etkinlik bültenimize abone olmak için aşağıdaki formu doldurunuz. 

 

Kurumsal İletişim

 

Kurumsal veya etkinlik organizasyonu için This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. adresiyle iletişime geçebilirsiniz. 

 

ADRES (İstanbul)

Mekan ARTI

TEL. +905355282631ADRES (Berlin)

Mekan ARTI

c/o Theater28

Prinzenallee 33, 13359 Berlin

TEL. +4917674789117

Hakkında

Mekan Artı 2008 yılında İstanbul’da kurulan, çağdaş gösteri sanatları alanında uluslararası çalışmalar yürüten ve kar amacı gütmeyen bir topluluk. 2018 yılı itibariyle çalışmalarını hem İstanbul hem de Berlin’de sürdürmektedir.


Yaratıcı ve yeni her türlü projeye destek vermeye önem veren Mekan Artı, projelerinde gösteri sanatlarının gelişimine, deneyselliğine, diline ve bugün üzerine söylediklerine önem veriyor ve yeni fikirleri destekliyor.

 

Mekan Artı Projeleri Hakkında

 

Mekan Artı’nın bugüne kadar kendi yapımı veya ortak yapım olarak gerçekleştirdiği projeleri bulunuyor. Bunlar arasında Türkiye’de ilk kez denenen tek seyircilik oyun konsepti olduğu gibi (Takip ve üçKİŞİ) Türkiye’nin yakın tarihinde odaklanan Bizde Yok (Cumartesi Anneleri ve Gözaltı kayıpları üzerine) ve Kök (Türk-Yunan mübadelesi üzerine) bulunuyor.

2011 yılında başlattığı Şiddet Üçlemesi ile Türkiye’de kadına, çocuğa ve fikre karşı şiddet üzerine bir proje gerçekleştiren Mekan Artı, Türkiye’de şiddetin nelerden, nasıl beslendiği üzerine bir çalışma gerçekleştirerek farkındalık üzerine eğildi.

Sesler oyunu ile İnsan Hakları Mücadelecilerine değinen Mekan Artı, Ölüm ve Kız ile seksenler dönemi Türkiye’sini işledi.

Sahneleme teknikleri açısından deneyselliğe önem veren Mekan Artı, her oyunda seyirciyi yeniden konumlandırmayı, seyir algısı üzerine denemeler yapmayı ve oyun biçimi üzerine farklılıklar üzerine çalışmayı tercih ediyor.

Mekan Artı, yer verdiği etkinliklerde gösteri sanatlarının gelişimine, deneyselliğine, çok sesliliğine önem vererek var olan ana akıma alternatif oluşturabilme amacı güdüyor.

 

Ekip

Ufuk Tan Altunkaya (Kurucu/Yönetmen/Sanat Yönetimi ve İşletme Yönetimi) This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. 

1984 yılında Almanyaʼda doğan Ufuk Tan Altunkaya Ekonomi ve Türk Dili ve Edebiyatı eğitiminin ardından, İstanbul Üniversitesi Tiyatro Eleştirmenliği ve Dramaturji bölümünde yüksek lisansını tamamladı. Halen Berlin Freie Universitat‘te Politik Tiyatro üzerine doktora eğitimine devam etmektedir.

Tiyatro çalışmalarına İzmirʼde başlayan Ufuk Tan Altunkaya garajistanbul, Theater Gesnerallee, Tiyatro Kordelya ve Mekan Artı gibi kurumlarda oyuncu ve yönetmen olarak çalıştı, çeşitli kurumlarda dersler verdi.

2010 yılında ekip arkadaşlarıyla beraber Mekan Artıʼnın kuruluşunda yer aldı. 2008ʼten beri farklı sahneleme teknikleri üzerine yoğunlaşan Ufuk Tan Altunkaya, seyirci oyuncu ilişkisine odaklanıyor. Özellikle tek seyircilik ve Alana özgü oyun çalışmaları ile tanınan Ufuk Tan Altunkaya farklı alanları oyun alanı olarak kullanıyor. Özellikle politik konulara odaklanan Ufuk Tan Altunkayaʼnın Cumartesi Anneleri üzerine hazırladığı oyun “Bizde Yok” ismli oyunu ve düşünce suçları üzerine hazırladığı “Kalem” isimli oyunu daha önceki yıllar IKSV Tiyatro Festivalinde gösterildi. 

Didem Kaplan (Kurucu/Yazar/Sanat Yönetimi ve Kültürel İlişkiler) This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. 

1989 yılının Ekim ayında doğan Didem Kaplan lisans eğitimini İstanbul Bilgi Üniversitesi Sahne ve Gösteri Sanatları Yönetimi Bölümü’nde tamamladı.  Halen İstanbul Bilgi Üniversitesi Kültür Yönetimi yüksek lisans bölümünde tez konusu olarak belirlediği ‘Türkiye’de yerel Kültür Çalışmaları: Bursa Nilüfer Belediyesi Örneği” ile yerel yönetim ve kültür sanat ilişkisi üzerine çalışmalarını sürdürmektedir.

Lisans eğitim hayatı başladığında garajistanbul adlı kültür kurumunda çalışmaya başlayan Kaplan, kısa bir süre sonra ekip arkadaşları ile Türkiye’deki önemli alternatif tiyatro kurumlarından biri olan Mekan Artı’nın kurulumunda yer aldı. Yaklaşık yedi yıl boyunca kurucu ve yürütücü ekibinde aldı. Aynı zamanda uzunca bir süre Point Production adlı organizasyon şirketinde Tiyatro direktörlüğü; başta Samsun 2016 Dünya İşitme Engelliler Şampiyonası olmak üzere birçok etkinlikte de etkinlik yöneticiliği yaptı.

Aynı zamanda yazar olan Didem Kaplan’ın çok sayıda tiyatro oyun metni, öykü ve yazıları var. ‘Şiddet Üçlemesi 3 – Kalem’ adlı tiyatro oyunu ile XV. Direklerarası Seyirci Ödülleri tarafından ‘Yılın Oyun Yazarı’ ödülüne layık görüldü. Hala kültür yönetimi, akademi ve yazarlık alanında çalışmalarını sürdüren Kaplan, iyi derecede İngilizce bilgisine sahiptir. 

Ceylan Dizdar (Oyuncu/Koordinasyon) This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. 

Ariya Toprak (Oyuncu/Basın ve Halkla İlişkiler) This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.